Az ipari forradalmak és az Ipar 4.0
Ahhoz, hogy az Ipar 4.0-t megértsük szükséges tisztázni, honnan is származik a 4.0. Egyes elméletek szerint az Ipar 4.0 megegyezik a 4. ipari forradalommal. Az ipari forradalmak rövid áttekintése:
Az első a 18. század végéhez kapcsolódik és a gőzgép megjelenéséhez köthető.
A 19. század végén a tömeggyártás és az elektromosság elterjedésével kezdődött a 2. szakasz.
1974-től kezdődött a 3. korszak, amikor a számítógépek ára elkezdett rohamosan csökkenni, így az informatika egyre nagyobb szerepet kapott a termelésben is.
Több tanulmány szerint a negyedik ipari forradalom most zajlik. Ennek alapja a digitalizáció és az adat.
Ugyanakkor érdemes megfigyelni azt is, hogy nem csak Ipar 4.0, hanem Szakma 4.0, Oktatás 4.0, Társadalom 4.0 is létezik. Ha tehát ebben az összefüggésben próbáljuk meg az Ipar 4.0-t elhelyezni, akkor azt mondhatjuk, hogy az Ipar 4.0 a tudásalapú társadalom ipara. A társadalom 1.0 ugyanis a vadászó-gyűjtögető, a 2.0 a mezőgazdasági, a 3.0 az ipari, a 4.0 a tudásalapú, az 5.0 pedig a szuperokos társadalmat jelenti. Bár még a 4.0 sem valósult meg teljeskörűen, sok helyen már az 5.0-ára készülnek.
A digitális átalakulás technológiái
Alapvetően 10 digitális technológia vezeti a digitális transzformációt:
- Mesterséges Intelligencia
- Blokklánc
- Big Data
- Felhő
- IoT (a Dolgok Internete)
- Mobil technológiák
- Platformok
- Robotika
- Természetes nyelv feldolgozás
- Virtuális valóság (VR és AR)
Ebből az első öt alap, a második öt pedig a felhasználói élmény javítását szolgáló technológia.
A robottechnológia elterjedése és alkalmazási formái
A mesterséges intelligencia és az informatika fejlődésével a robotika is egyre jobban terjed az élet minden területén. Ennek egyik oka nyilvánvalóan az, hogy a szükséges berendezések ára rohamosan csökken. Az ipar digitális átalakulásának egyik meghatározó magyarországi képviselője a Promatech. A cég a következő gyártófüggetlen megoldásokat alkalmazza az automatizálásban:
- Önálló robotcellák
- Automatizált gyártócellák gépi látással és automatikus vezérléssel
- Ipari robotok
- Integrált termelési rendszerek
A robotcella nevét feltehetően a börtöncella analógia alapján kapta, ez ugyanis egy mechanikai eszközökkel körülhatárolt terület, amelyben egy vagy több robot a programozásának megfelelő feladatokat lát el. Az elhatárolás elsősorban biztonsági célokat szolgál. A robotok némelyike alkalmas vizuális információk rögzítésére (gépi látás), elemzésére és továbbítására is.
Összegzés
A robottechnológia a digitális átalakulás egyik alappillére, elképesztő sebességgel terjed, és a következő évtizedekben további térnyerése várható.