Az észlelt támadás-sorozat során a bűnözők kimondottan ipari vállalatokra fókuszáltak: rosszindulatú mellékleteket tartalmazó e-maileket küldtek, amelyekben a gyanútlan áldozatoktól bizalmas információk megosztását kérték.
A vizsgálat alapján 800 alkalmazott vállalati számítógépére küldtek kártékony leveleket azzal a céllal, hogy olyan szenzitív adatokhoz legyen hozzáférésük, amelyekkel további támadásokat kezdeményezhetnek. Az e-maileket hivatalos beszerzési- és/vagy számviteli levélként álcázták, amelyek az adott cég tevékenységi köréhez kapcsolódott.
Továbbá figyelembe vették a cég és a munkavállaló személyét, azaz személyesen a munkavállalónak címezték a leveleket. Ez azt sugallja, hogy a támadásokat alaposan előkészítették és a kiberbűnözők sok időt szántak arra, hogy minden egyes felhasználó számára egyedi üzenetet dolgozzanak ki.
Amikor a címzett rákattintott a fertőzött mellékletekre, egy módosított legális szoftver települt észrevétlenül az áldozat számítógépére. Ezáltal a bűnözők csatlakozhattak a számítógépre és lehetőségük nyílt megvizsgálni a pénzügyi és számviteli dokumentumokat, valamint szoftvereket.
Ezenfelül a bűnözők több módszerrel is próbáltak pénzügyi visszaéléseket elkövetni, például változtattak a számlákra vonatkozó követelményeken azért, hogy az számukra legyen kedvező.
Mindemellett, ha a bűnözőknek további adatokra, vagy esetleg rendszergazdai jogosultságokra, vagy felhasználói hitelesítési adatokra, vagy Windows-fiókok ellopására volt szükségük, akkor újabb és újabb „személyre és cégre” szabott rosszindulatú programokat telepítettek.
Ezek között találtak kémprogramot, távoli hozzáférés programot, vagy olyan malware-t, amely a vállalati hálózatok sérülékenységeit kereste. Több alkalommal a Mimikatz programot is azonosították a szakértők, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy adatokat szerezzenek a Windows-fiókokból.
A Kaspersky Lab kutatói a megfelelő biztonsági megoldások használatán kívül felhívja a figyelmet az alkalmazottak kiberbiztonsági tudatosságának képzésére. Nem lehet elégszer hangsúlyozni az emberi tényező szerepét a számítógépes védelemben.