„Inkább Vasember, mint Terminátor”

  • Kütyü
  • 2017.12.02
    22:05
  • Hirado.hu
A nagyhatalmak közötti hadi technológiai versengés már-már a hidegháború alatti időket idézi. A jövő fegyveres konfliktusaiban jelentős szerepet játszik majd a mesterséges intelligencia, de az irányítás továbbra is az emberek kezében marad-írja a CNN-re hivatkozva a Hirado.hu.

Hatvan évvel az első műholdak felbocsátását övező nagy szembenállás után újabb nemzetközi versengés kezd kialakulni a mesterséges intelligencia (AI) kifejlesztése és tökéletesítése kapcsán, Robert Work korábbi amerikai védelmi miniszterhelyettes szerint. Az AI várható gyors elterjedése már évek óta foglalkoztatja az amerikai védelempolitikai közösséget.

A korszakalkotó fejlesztés hatására sokkal kifinomultabb és költségtakarékosabb rendszereket tudna alkalmazni a hadsereg. Vélhetően a kiképzési módszer is hatékonyabbá válna, és az új típusú konfliktusokat jellemző komplex környezetből kinyert adattömeg, a „big data” elemzése is kézzelfogható eredményeket produkálhatna.

A CNN-nek egy ilyen adatelemzésre specializálódott vállalat juttatott el egy általuk készített tanulmányt, mely szerint Washingtonnak rövid időn belül döntenie kell, hogy elköteleződik-e a technikai fejlődések iránt, és a korábbi volumennél jelentősebb forrásokat fordít majd erre a területre, vagy pedig lemarad Moszkva és Peking mögött.

A döntés azon fog múlni, hogy a Pentagon felismeri-e a forradalmi katonai potenciált a mesterséges intelligencia és a fejlett autonóm rendszerek alkalmazása terén. Az Egyesült Államoknak ki kell dolgoznia egy nemzeti stratégiát, amely meghatározza, hogy milyen gyorsan akarják kifejleszteni az új rendszereket, létrehozni a műveleti koncepciókat és a szükséges szervezeti struktúrákat, amelyek képesek lesznek kihasználni az AI nyújtotta lehetőségeket.

A stratégia fontos eleme lesz, hogy mekkora „szabadságot” adnak a rendszernek, azaz milyen keretek között hozhatnak önálló döntéseket a számítógépek által vezérelt eszközök.

Sokan attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia megjelenésével kicsúszhat az irányítás az emberek keze közül, ami előre beláthatatlan következményeket eredményezne. Az amerikai hírtelevízió által megszólaltatott szakértő azonban hangsúlyozta: a végső döntés továbbra is az emberek kezében fog maradni.

A gépek függetlenül tudnak majd választani a különböző eljárások közül, annak érdekében, hogy az emberek által kitűzött célokat teljesítsék, részletezte. Egy filmes hasonlattal élve úgy fogalmazott, hogy bár az emberek a „Terminátorra gondolnak, valójában sokkal inkább a Vasember jellegű megközelítés az uralkodó a döntéshozók között”. (A Vasember-filmek főszereplője egy, a robottechnológia segítségével emberfeletti képességekkel rendelkező hős.)

[Földközi-tenger, 2011. március 20. A USS Ponce hadihajó fedélzetén éjjellátó kamerával készült kép, amelyen egy Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépet lőnek ki líbiai célpontra az USS Barry romboló fedélzetéről a Hajnali odisszea kódnevű hadműveletet során a Földközi-tengeren. Öt nyugati ország katonai koalíciója a nap folyamán támadást indított az arab állam ellen. Az amerikai haditengerészet több mint 100 irányított Tomahawk manőverező robotrepülőgéppel vette tűz alá Tripoli környékét, hogy kiiktassa a líbiai hadsereg légvédelmi állásait. (MTI/EPA/Amerikai haditengerészet/Nathanael Miller)]

A USS Ponce hadihajó fedélzetén éjjellátó kamerával készült kép, amelyen egy Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépet lőnek ki a USS Barry romboló fedélzetéről a Hajnali odisszea kódnevű hadműveletet során a Földközi-tengeren (MTI/EPA/Amerikai haditengerészet/Nathanael Miller)

Orosz ambíciók

A mesterséges intelligenciában Moszkva is nagy lehetőségeket lát. Vlagyimir Putyin orosz államfő szeptemberben nagyobb közönség előtt arról beszélt, hogy az AI jelenti a jövőt Oroszország és a világ számára egyaránt. Az orosz állami média beszámolója szerint a katonai és civil használatra szánt speciális járművek létrehozását célzó munka már megkezdődött Oroszországban.

Az orosz hadsereg jelenleg robotokat és drónelhárító rendszereket fejleszt, valamint olyan cirkáló rakétákat, amelyek képesek önálló döntést hozni a repülési magasságukról, gyorsaságukról és a repülési útvonalukról a beérkező radarinformációk alapján.

Pekingben is hasonlóképpen gondolkodnak a mesterséges intelligenciáról. A kínai kormányzat júliusban kiadott egy tervet, az AI-technológia kifejlesztéséről és alkalmazásáról. A mesterséges intelligencia a nemzetközi versengés új terepévé vált, ez vezet el minket a jövőbe – áll a kínai kormányzati publikációban.

A cikk további része itt olvasható.

Legfrissebb