Jelszó és kód
Talán a legerősebb védelem a mai napig a jó öreg jelszó: legalább nyolc karakterből álljon, s közülük minimum egy legyen betű.
Feltéve, hogy nem „1234abcd” a jelszó – bár még ez is jobb az 1234-es PIN-kódnál – legalább annyival nehezebb a kíváncsi szemeknek kilesni beíráskor, mint amennyire kényelmetlen feloldani vele a telefont.
Minta
Népszerű és gyors, de tesztek szerint a leggyengébb védelem: a feloldómintát a tulajdonosok közelében lévők hat esetből háromszor ellesték. Ha kétszer kukucskálhattak, akkor 80 százalékos sikerrel figyelhették ki.
Némileg javít a módszer biztonságán, ha a készülék megengedi a visszajelzés kikapcsolását. Így legalább jól látható csík nem jelzi, milyen mintával oldották fel a mobilt.
Vagy lehet a videón látható, nehezen elleshető mintát használni.
Ujjlenyomat
Az ujjlenyomat-leolvasók egyre megbízhatóbbak és gyorsabbak: az Apple állítja, hogy az esély csak 1: 50.000, hogy más ujjlenyomatával felnyitható legyen a zárolt kijelző.
Írisz
Biztos védelem – lehet. Már amennyiben a készülék hajlandó a felhasználó szemszínét rögzíteni: Samsung-fórumok visszatérő témája, hogy például a kék szemeket az S8-as nem tudja azonosítani.
Szemüvegeseknek pedig végképp fölösleges próbálkozni vele.
Arcfelismerés
Android mobilokon látványos, de szintén roppant bizonytalan megoldás: a droidos arcfelismerő rendszer hatékonysága ugyanis erősen függ a fényviszonyoktól. Ütősnek bizonyult eddig az Apple új mobilja, az iPhone X-zel bemutatott Face ID. Bár ezt is feltörték már: először állítólag egy vietnami biztonsági cégnek, majd egy anyukájára nagyon hasonlító kisfiúnak jött össze a dolog.
Átlagos X-felhasználónak azonban gyakorlatilag nincs mitől tartania: a készülék TrueDepth kamerája mint 30 000 láthatatlan pontot vetít ki tulajdonosára. Az adatok elemzésével precíz domborzati térképet alkot az arcról, s infravörös képet is készít róla.