Jó első félévet zárt a magyar biztosítási piac, 6 százalékos növekedést produkálva. Ebben pedig szerepe lehetett a dinamikus bérfejlesztéseknek, amelyeket részben a kormány inspirált a minimálbérek emelésével. A többletjövedelem egy része ugyanis a biztosításokban köthetett ki, bár erre vonatkozó részletes bontású adatai nincsenek a Magyar Biztosítók Országos Szövetségének (MABISZ), - hangzott el a szövetség mai háttérbeszélgetésén, az mfor által feltett kérdésekre reagálva. Pandurics Anett elnök szerint a következő időszakban is érvényes maradhat ez az összefüggés: általában véve a biztosítási szakmának jól megy akkor, amikor a gazdaság felpörög.
Az esemény apropója a biztosítási szektor jogszabályi hátterének közeljövőben várható változása volt. Az Európai Unió előírásainak való megfelelés, az ehhez kapcsolódó technológiai kihívások próba elé állítják a piac szereplőit. A részben jövő februártól élesedő új feltételek teljesítése csak nagy erőfeszítések árán lenne kipipálható, ezért a biztosítási szakma azon dolgozik, hogy sikerüljön elérni a határidő kitolását.
Ebben a jelek szerint partnerre találtak az Európai Parlamentben (mint a háttérbeszélgetés során elhangzott, a bizottsággal nehezebb dűlőre jutni), vagyis van rá esély, hogy több időt kapnak a felkészülésre. a változások elsősorban a termékek értékesítésében, az ügyféladatok kezelésében hoz majd változást.
Ezzel kapcsolatban annyit jegyzett meg a szövetség elnöke, hogy a jogszabályi adaptáció komoly kapacitásokat köt le a szakmában, mind humánerőforrás, mind konkrét anyagi értelemben. Ennek költségét pedig a biztosítók kénytelenek lesznek valamiképpen belépíteni a termékekbe, de az egyes cégektő, függ, hogy ez mekkora arányt tesz majd ki.
Ami a hazai piacot illeti, bár a kormányzati és egyéb kommunikációs kampányok a minél korábban elindított, például nyugdíjcélú megtakarításokra helyezik a hangsúlyt, a tapasztalatok szerint érdemi áttörést egyelőre nem sikerült elérni a fiatalabb korosztályoknál. Legalábbis így értelmeztük az elnök válaszát erre vonatkozó kérdéseinkre.
Pandurics Anett szerint a fiatalabb, 20 és 30 év közötti korosztályban elsősorban az életkoruknak megfelelő érdeklődés határozza meg, hogy mely biztosítási termékek irányt nyitottak. Főleg az utazási biztosítások, valamint az elektronikus készülékekhez kapcsolódó biztosítási termékek iránt tapasztalnak keresletet, az élet- és nyugdíjbiztosítások kevésbé népszerűek ebben a körben. Mindazonáltal a MABISZ szerint a mostani fiatalok pénzügyileg tudatosabbak, mint ami 10 vagy 15 évvel ezelőtt volt jellemző.
Forrás: mfor.hu