Új magyar agrárinformatikai eszköz a gazdák szolgálatában

  • Szoftver
  • 2017.04.10
    23:39
  • Hirado.hu
A mezőgazdálkodás során elvégzendő feladatok komplexitása nem csupán a nagygazdálkodókank, hanem a kisebb területet művelőknek is indokolja az intelligens feladatkiosztó megoldások alkalmazását.

A magyar Digitális Agrár Stratégia megállapítása szerint a hazai agrárágazatban pusztán a modern informatikai eszközök alkalmazása 10-30 százalékos hatékonyságnövekedést eredményezhet.

Az agrárágazatban a termelés és az erőforrások felhasználásának hatékonysága kiemelt jelentőségű tényező, amely mind erősebb összefüggést mutat a fenntarthatósággal.

A gazdáknak úgy kell növelniük a termelési hatékonyságukat, hogy egyre kisebb mértékben terhelik a környezetet, egyre kíméletesebb földművelési technológiákat alkalmaznak, s egyre kevesebb káros anyagot tartalmazó terméket kínálnak a piacon, mert csak így tudják tartani és egyben fokozni is versenyképességüket.

Logikus, hogy mindez előtérbe helyezi az erőforrások jobb kihasználását segítő (okos)eszközöket és applikációkat is, melyeket a gazdák nem csak a feladatkiosztó központban, hanem kint, a „terepen” is könnyedén tudnak használni.

Egy ilyen megoldás a flottakövetéssel foglalkozó, magyar tulajdonú az i-Cell legújabb fejlesztése, a Bianca nevű mezőgazdasági feladatkiosztó és adatbázis-kezelő rendszer, amely a magyarországi ökológiai élelmiszer-gazdasági szektor szereplőinek munkáját ellenőrző és tanúsító Biokontroll Hungária szakmai együttműködésével valósult meg.

A Bianca táblagépes alkalmazás azáltal teszi átláthatóbbá a mezőgazdasági feladatok kiosztását, hogy a felvehető táblákat a munkát végző személyekre és területekre bontja, egyúttal képes együttesen kezelni, összerendelni és menedzselni is őket. A fejlesztés alkalmas az aktuális pozíció megjelenítésére, illetve az adott munkafolyamat státuszának kezelésére is (elvégzett/folyamatban lévő/még nem megkezdett), térkép és táblázat formájában egyaránt.

Ezen túl naplózza a munkavégzés műveleteit, aminek köszönhetően könnyedén visszakereshetőek az elvégzett műveletek adatai, a munkát végző személyekre lebontva, de az alkalmazással lehetséges a művelési területekhez dokumentumokat, például fotókat, videókat, rövidebb-hosszabb kommentárokat, vagy akár egyes mintavételi helyeket is csatolni. Ezek együttesen, a könnyebb adminisztráció érdekében, egy egyedi területazonosítóval ellátott mapparendszert alkotnak.

Fontos újítás, hogy a Bianca többlépcsős navigációs rendszere képes a munkagépeket és a dolgozókat is a megjelölt, konkrét helyekre navigálni, a benne foglalt adatok pedig olyan navigációs alkalmazásokba is exportálhatóak, mint amilyen a Google Maps vagy a Waze. Ez további kényelmet nyújthat a gazdálkodóknak, hiszen a mezőgazdasági területeknek sokszor nincsen pontos címük, amiket egy hagyományos navigációs rendszerbe csak úgy be lehetne ütni.

Legfrissebb